Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Δεοντολογίας
Ιατρική Σχολή - Πανεπιστήμιο Κρήτης
Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Δεοντολογίας
Ιατρική Σχολή - Πανεπιστήμιο Κρήτης

Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Δεοντολογίας (ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ.)

Με βάση το άρθρο 1 του ΠΔ 361/1983 (ΦΕΚ 129 Ά με διόρθωση σφαλμάτων το ΦΕΚ 185, 1983 Ά) όπως τροποποιήθηκε με την Υπουργική Απόφαση Β1/370 (ΦΕΚ 303, 1988 ΄Δ) ιδρύεται Εργαστήριο Ιστορίας της Ιατρικής και Ιατρικής Δεοντολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και εντάσσεται στον Τομέα Κοινωνικής Ιατρικής. Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. είναι ένα από τα πρώτα εργαστήρια της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης. Το Εργαστήριο εξυπηρετεί διδακτικές, ακαδημαϊκές, ερευνητικές και επιμορφωτικές ανάγκες στο γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας της Ιατρικής και της Ιατρικής Δεοντολογίας.

Η εκπαιδευτική αποστολή του ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. περιλαμβάνει τη διδασκαλία του αντικειμένου της Ιστορίας της Ιατρικής, της Ιατρικής Δεοντολογίας και των Ανθρωπιστικών Επιστημών που άπτονται της ιατρικής επιστήμης. Η εκπαίδευση αφορά τους προπτυχιακούς φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης,τους φοιτητές τωνμεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης, αλλά και άλλων ΑΕΙ της ημεδαπής ή αλλοδαπής. Στο ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. εκπονούνται διδακτορικές διατριβές διεπιστημονικού χαρακτήρα με έμφαση στην Ιστορία της Ιατρικής και την Ιατρική Δεοντολογία. Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. συμμετέχει ενεργά σε δράσεις και προγράμματα δια βίου εκπαίδευσης.

Η ερευνητική στοχοπροσήλωση του ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. επικεντρώνεταιστον αποθησαυρισμό,την ανάλυσηκαι τη σταχυολόγηση ιατρικών, κοινωνικών και πολιτιστικών δεδομένων και αντιλήψεων του παρελθόντος, από την Προϊστορική εποχή μέχρι το πρόσφατο παρελθόν,καθώς και στη συσχέτισή τους με τις σύγχρονες τάσεις. Ερευνάται επίσης ο αντίκτυπος των παρελθοντικών γεγονότων στη σύγχρονη κοινωνία και τη δημόσια υγεία. Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. έχει επιδείξει σημαντικού εύρους ερευνητικό έργο που αποτυπώνεται στις διεθνείς συνεργασίες και τις δημοσιεύσεις σε υψηλού κύρους επιστημονικά περιοδικά.

Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. μέσω του εκπαιδευτικού και ερευνητικού του έργου, αναδεικνύει εξέχουσες προσωπικότητες, ιστορικά γεγονότα και δεδομένα του παρελθόντος, τα οποία διαμόρφωσαν και καθόρισαν την εξέλιξη της ιατρικής επιστήμης. Επιπροσθέτως, ερευνώνται και επαναξιολογούνται γνώσεις, πρακτικές και διαγνωστικά ή θεραπευτικά μέσα του παρελθόντος επί τη βάσει σύγχρονων δεδομένων και νέων τεχνολογιών. Στο ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. διεξάγονται μελέτες και αναλύσεις πρωτογενών πηγών της ιστορίας της ιατρικής και της ιατρικής δεοντολογίας που έχουν σχέση με την άσκηση της ιατρικής επιστήμης ανά τους αιώνεςστην Ελλάδα, αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Το Εργαστήριο διοργανώνει επιστημονικές εκδηλώσεις σε συνεργασία με ελληνικούς και διεθνείς επιστημονικούς φορείς και πανεπιστήμια για τηνενημέρωση επαγγελματιών υγείαςκαι τον διαμοιρασμό της γνώσης στο κοινωνικό σύνολο. Παρουσιάζοντας θεματολογία σχετική με την ιστορία της ιατρικής και την ιατρική δεοντολογία σε σχέση με τις σύγχρονες προκλήσεις στο χώρο της υγείας, ενισχύει την εξωστρέφεια του αντικειμένου και τη διασύνδεση με το κοινωνικό σύνολο.

Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. διαθέτει χώρους γραφείων και δραστηριοτήτων εργαστηρίου. Συγκεκριμένα, λειτουργούν η «Βιβλιοθήκη Ιστορίας της Ιατρικής Ιωάννης Τσουκαλάς» και το «Φωτογραφικό Αρχείο Ιστορίας της Ιατρικής Καθηγητή Γεωργίου Ανδρούτσου». Με το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ. συνεργάζονται διακεκριμένοι επιστήμονες και διοικητικό προσωπικό. Το ΕΡ.ΙΣ.Ι. & Ι.ΔΕ.παραμένει προσηλωμένο στη συνεχή αναβάθμιση των υπηρεσιών που παρέχει στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης προς όφελος των φοιτητών της, σε άλλα ΑΕΙ ή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και στο κοινωνικό σύνολο.